3.3 C
New York
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Шахпаска: Ново мени во градинките

Ново мени за детските градинки беше тема на дискусија на денешниот состанок на Работната група за ревидирање на Правилникот за нормативи и стандарди за исхрана во градинките. Работната група препорачува зголемен внес на свежо овошје и зеленчук, но и конзервираната храна да биде заменета со замрзната. Од употреба да бидат исфрлени и конзервираните преработки од месо и синтетички паштети. Исто така во исхраната на децата да бидат отстранети и додадените вештачки засладувачи, кечапот и мајонезот, а наместо маргарин во исхраната да биде вметната употребата на путерот и на ладно цедено масло.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,052FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles