15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Дадените ветувања од политичарите и нивната реализација мора да бидат во корелација

Дадените ветувања од политичарите и нивната реализација мора да бидат во корелација. Од овие причини Институтот за добро управувања и Евро Атлански перспективи, предлага јавно достапна дигитална апликација.

Преку оваа апликација, градоначалниците и општинските администрации ќе давата извештај за дневните спроведени активности и степенот на реализација на дадените ветувања, преточени во програма за работа, објаснува  Бојан Кордалов, рак. на Програмата за транспарентност и дигитализација.

Во истиот контекст, според Кордалов, советниците би имале обврска да остават јавен контакт за достапност за да можат периодично да информираат за активностите. Дали ова е прифатливо за градоначалниците и советниците.

Потребата од оваа апликација, ја нагласува одговорноста на локлантаа власт кон граѓаните , но и начин за сузбивање на корупцијата и неселективната услуга кон сите граѓани на локално ниво, дополнува Кордалов.

Овој проект, во иднина,  треба да биде начин на работа и нов однос на локалните власти кон граѓаните во сите аспекти. Тие се уморни од надежта дека конечно во нивната средина ќе се појави работлив, чесен , достапен и одговорен политичар кој навремено ќе ги решава нивните проблеми со нивни пари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles