15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Бугарија: Преродба не ја признава Короната и ЕУ

Партијата Преродба, која на вчерашните парламентарни избори во Бугарија освои околу 5 отсто од гласовите и најверојатно ќе има 13 пратеници во бугарскиот парламент, се залага за укинување на сите мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучувајќи ги и сертификатите за вакцинација, а бара и референдум за излегување на Бугарија од Европската унија. Лидерот на партијата Костадин Костадинов, поранешен член на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, вели дека Бугарија треба да излезе од НАТО и одново да преговара за условите за членство во ЕУ, а ако тоа не се случи, треба да има референдум за напуштање на ЕУ.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles