14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Гласен текстилец со барање до клучните државни институции. Спасете ја егзистенцијата на многу семејства

Гласен  текстилец темелно ја следи и анализира економската состојба во државата  и животниот стандард на  работниците и граганите.  Последниот период е  особен  егзистенцијален предизвик   за многу семејства па оттука и нивниот апел.

Зголемување на минималната плата на 18.000 денари.
Замрзнување на цените на прехрабените продукти особено на основните намирници и да не се покачува цената на електричната енергија.
Да се направат и соодветни измени на Законот за додадена вредност со кое би се намалило плаќањето на ДДВ за физички и правни лица.
Донесување на пакети со ваучери од страна на МТСП за електрична енергија и прехрабени продукти до социјални загрозени семејства и лицата чиј личен доход не надминува над минималната плата утврдена согласно Законот;
Бараме институциите ажурно и темелно да ги анализираат овие предлог економски мерки предложени од страна на Здружението, бидејќи се доведува прашањето за егзистенција на многу фамилии и индивидуи во државата со неможност да си допуштат да ги набават основните намирници и да ја платат цената на електричната енергија.

стои во апелот на Гласен тексилец

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles