14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Непочитувањето на Северна од општините ја предизвика Грција.

Никос Коѕијас, поранешниот министер за надворешни работи и потписник на Преспанскиот договор е вознемирен од случувањата во неколку општини во Државата, во врска со  придавката Северна :

Грчката влада треба да ги пријави во ОН сите прекршувања на Спогодбата што во моментов се прават до ВМРО ДПМНЕ. Грчката влада мора да ги евидентира и изложи сите прекршувања на Договорот од страна на раководителите на ВМРО ДПМНЕ и членовите на Партијата, напиша Коѕијас во колумна за Катимерини.

Во истиот контест Коѕијас побара, Атина што е можно побргу да ги ратификува во парламентот трите меморандуми со Северна Македонија, за што опозицијата мора да сноси одговорност, додава поранешниот министер.

Една од општините каде, според Коѕијас, Преспанскиот договор бил игнориран е и Штип.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles