17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Грција: Прашањето на склуптурите отворено

Британскиот премиер Борис Џонсон  му рече на својот грчки колега Киријакос Мицотакис дека прашањето за враќањето на мермерните скулптури од античкиот храм Партенон треба да се упати до Британскиот музеј, а не до неговата влада. Од 1832 година Грција бара враќање на скулптурите однесени од Партенон од британскиот дипломат Лорд Елгин во почетокот на 19 век, во време кога Грција била под отоманска власт.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles