19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Од утре, низ Штип нема да поминуваат шлепери.Обиколницата е готова и се става во функција.

Од утре, повторно во функција се става обиколницата кај Штип, изјави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Тоа значи дека, по три месечен период низ Штип нема да поминуваат шлепери и други тешки и лесни моторни возила…

„Граѓаните на Штип, граѓаните на југоистокот, од утре ќе можат да возат по нова, модерна и безбедна обиколница, без притоа да мораат да влегуваат во градот. Практично со ова сообраќајот во Штип се враќа во нормала. Јас денес знам дека после 40 години направивме реконструкција на овој патен правец за наредните години и децении, а ќе биде пред се за поголема безбедност и побрз транспорт“, изјави министерот Бочварски.

Реконструкцијата на обиколницата се изврши по четиридецениски период. Со ова, овој дел од новоизградениот експресен пат Штип Радовиш доби модерна и пред се сообраќајно безбедна делница.

Комплетното извршување на градежните работи на експресниот пат Штип – Радовиш се очекува наскоро, најави Бочварски.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles