2.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Пандемијата во училиштата е под контрола. Продолжува физичката настава, елаборира минстерката Царовска

 Сегашниот наставен  режим ке продолжи и понатаму бидејки пандемијата е под надзор и контрола која гарантира  безбедност за сите, изјави денес министерката за образование Мила Царовска.

„Секако, како и минатата година, и оваа година ја следиме состојбата на дневно ниво. Токму затоа, сѐ додека состојбата со коронавирус е стабилна во училиштата, ќе го предлагаме моделот со физичко присуство. Ако Комисијата за заразни болести и МЗ алармираат дека има други закани по здравјето на учениците поврзани со Ковид-19, тогаш, секако, ќе преземеме други мерки и ќе дискутираме за други сценарија“, рече Царовска.

Иако засега  во образованието  со пандемијата  оди како што треба, Царовска не ја исклучува можноста од  ескалирање на состојбата.

Инаку, според официјакните податоци, персоналот  вклучрен во образивниот  процес е со 75% аплицирани вакцини прптив Ковид 19.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,701FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles