17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Конфекцијата ВАБО е во рацете на работниците. Синдикатот го поздравува гестот

Успешната текстилна Компанија Вабо од вчера е во рацете на работниците бидејќи нејзиниот сопственик Ванчо Богдов одлучи со оваа дејност повеќе да не се занимава.

Случајот кој е прв ваков во државата  воодушеви голем дел од јавноста а првенствено работниците кои ова воопшто не го очекувале

Денес во работните простории на ВАБО атмосферата е инспиративна а продуктивноста на највисоко ниво бидејќи очекувањата на работниците се поголеми од било кога. Се надеваат на уште поголеми плати и подобри денови.

Убеден сум дека во комапанијата ќе влезе нова енергија и дека за краток период работниците ќе имаат уште поголем стимул за работа изјави сопственикотБогдов

За Синдикатот и Гласен Текстилец одлуката на Богдов е за голем поздрав

Овој пример потсетува на случаевите што досега ги познававме само во земјите од развиениот капитализам каде од едни или други причини фабриките преминуваа во рацете на работниците. Дали примерот на Богдов ќе биде и за други бизнисмени е прашање чиј што потврден одговор веќе го посакуваат вработени во сите приватни компании.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles