17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Короната ноќеска повторно немилосрдна во КБ – Штип. Беше причина за четворица починати

Немилосрдно деноноќие вчера повторно имаше короната во КБ – Штип. Таа беше причина за смртта на 4-ца од кои двајца од Штип и двајца од Радовиш. Сите на возраст помеѓу 72 и 79 години:

Имавме многу напорна и многу тешка ноќ, справувајќи се со последиците од Ковид 19. Четворица наши пациенти не издржаа и драматично го зголемија просекот на починати во последните денови, изјавија од КБ – Штип.

Сега во штипската болница од Ковид се лекуваат 57 пациенти. 51 се во Инфективното одделение, од кои на 44 се на кислородна поддршка. Дополнително на Кожното одделение се сместени 6-мина.

Вкупно 890 пациенти во регионот се Ковид 19 активни. На прво место со најмногу позитивни и понатаму се Кочани, Штип и Делчево, а најмалку позитивни има во Пехчево.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles