17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Пазарен барометар

Едно од егзотичните овошја на нашите простори е и не толку популарната и прифатлива за сите  мушмула. Нејзините 5 минути се во ноември и кај нас се консумира во различна фаза од нејзиното зреење.

Она што за многумина е непознато, а звучи и интересно е колку време е потребно за мушмулата да созрее или како што некои велат да ферментира.

Освен по својот вкус и специфичност, мушмулата е позната и по ногу често упоѕтребуваната сентенца „мушмули“.  Во кој контекст народот го ставил ова овошје на сите им е познато, но упатената порака во секој случај , не е добра.

Инаку, мушмулата потекнува од југозападна Азија и југоисточна Европа, а во Европа први ја донеле Римјаните, кои меѓу првите ги откриле нејзините благодети многу одамна. Постојат записи уште пред 2000 години п.н.е. за ова невообичаено овошје.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles