3.3 C
New York
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Инспекторите немаат надлежност да ги проверуваат Ковид потврдите на угостителските клиенти, велат од Државниот инспекторат

Државниот пазарен инспекторат  извршил 1,280 инспекциски надзори за да се проверат ковид-протоколите кај угостителите, вклучувајќи го и тоа дали поседуваат ковид-сертификати, изјави денес директорката Анета Симевска Димевска.  Но, Димевска денес нагласи и друго.

Ние немаме надлежност да ги контролираме лицата кои влегуваат дали сертификатот им е валиден, туку редарите или вработените. Апелирам до тие кои ја имаат таа надлежност да ја користат апликацијата за валидација на сертификатот на Министерството за здравство. Одговорноста е на угостителот, рече Симеска Димоска.

По извршените котроли,  казнети се 20 угостителоски објекти каде гостите не поседувале сертификати или не се почитувале протокоплите со поголем број на лица во однос на дозволената бројка. Во ноември контролирани биле 173 субјекти и затворени биле девет, од кои еден во Гостиувар, два во Скопје, четири Кичево и два во Тетово

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,052FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles