7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Македонска Каменица доби ново возило за гаснење пожари и интервенции при несреќи. Донација од Фондацијата Флоријан

Македонска Каменица доби ново возило за гаснење пожари и интервенции при несреќи – донација од Фондацијата Флоријан. Станува збор за возило марка „Денис“, кое е комплетно опремено за секаков вид на интервенции од технички до сообраќајни. Ова е голема помош за каменичките пожарникари. За нив од  особено значење е опремата со чија примена ќе се го подигне нивото на услуги и ефикасност во работата.Фондацијата Флоријан во Македонија е присутна од 2008 година, но ова е прва донација за Македонска Каменица. Македонска Каменица , располага со 5 противпожарни возила, од кои едното поради дефект е надвор од употреба. Во годината која е зад нас, каменичките пожарникари имаа малку интервенции на домашнатериторија, но беа активно вклучени во гаснење на големите шумски пожари во Берово, Пехчево, делчево и Кочани

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles