7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Владата одобри стратешека инвестиција за соларна енергија во близина на Штип вредна 270 милиони евра

Владата  одобри Стратешка инвестиција  за  производство  на  соларна енергија  која има вредносст од  270 милиони евра , соопштија од  нејзината прес служба.

Станува збор за инвестиција за изградба на „Соларен парк Стипион“ вредна 270 милиони евра, кој ќе го реализира „Акуо Енерџи Сас Париз“ од Франција, со капацитет за производство на електрична енергија од 350 до 400 мегават часови“, стои во соопштението.

Изградбата на овој т.н. Соларен  парк е вовед во израдбата на огромното соларно поле  или како што некои го нарекуваат Соларен град. Тој треба да биде најголем  во државата  и да обезбедува енергија за  град со средна големина.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles