11 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

За 20 години Балканот го потресоа 5 големи автобуски несреќи. Во нив загинаа повеќе од 100 патници.

Во изминатите 20 години повеќе автобуски несреќи  се случија на  патиштата  во Балканските земји. Без преседан , со 45 жртви најголема е  вчерашната  на македнскиот автобус  во Бугарија, но малата анализа потврдува дека  сите останати биле со тешки последици и трауми.

Црната сообракајна  статистика на патиштата   е неодминлива но сообракајни несреки со  потреси како вчерашната  имаат  трајна тежина и место во колективната народна меморија. Освен  последната,  долго паметење обезедија и несреките  на следните места.

 Минатата година  11 работници од Бугарија  смртно настрадаа  додека биле транспортирани на своите работни места.  Возачот претекнувал на забренето место а подоцна се утврдило и дека автобусот бил речиси комплетно неисправен.Ниту бил регситриран ниту кочниците биле  соодветно ефикасни.

На 25 јули 2002 десет лица загинаа во автобус во несрека која се случи  точно  на границата мегу Црна Гора и  Косово . Автобусот бил  полн со летувалци кои   се вракале од Улцињ но автобусот во 5 часот наутро  излетал од патот и завршил во провалија.

  Осум години подоцна, на 22 февруари  2010 година, косовски  автобус повторно  предизвика трагедија во која на лице место животите ги загубија 6 лица. Автобусот  сообракал на релацијата Косово-Германија а несрекара се случила близу Виена каде  возачот предизвикал судир со уште два камиони.

 На 23 јуни 2013 животите на пат во Црна Гора  ги оставиле 18 државјани на  Романија. Сите тие се жртви на возачка грешка бидејки автобусот  излетал од  магистралниот пат  мегу Подгорица и Колашин. Брзината била двојно поголема од дозволената.

Пред вчерашната, последната од оваа низа на несреки   повтпрно е сврзана со Косово .  Таа се случи на 14 октомври во Албанија каде на кескурзија биле   матуранти. 15 од нив дома беа вратени во ковчези.

 Се вкупно, во овие несреки  загинале над 100 лица што е убедливо најголем европски  просек  на загинати во однос на бројот на сообракајки. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles