13.2 C
New York
Thursday, December 2, 2021

Buy now

spot_img

Смртта и ноќеска беше присутна во ковид центарот во Штип. Со себе утринава понесе двајца пациенти

Смртта и ноќеска беше присутна во ковид центарот во Штип. Со себе утринава понесе двајца пациенти, еден на 83 години од Делчево и еден на 77 од Кочани.

Зад себе имаме уште една долга и тешка ноќ, информираа од Клиничката болница во Штип.

Во оваа здравствена установа, на лекување во моментов има 50 пациенти. 47 се на Инфективното одделение, од кои 33-ца се на кислородна поддршка. Уште тројца пациенти се сместени на Кожното одделение.

Според информациите од Институтот за јавно здравје, минатата недела се регистрирани за 8,9 отсто помалку заразени од Ковид-19. Се забележува намалување на бројот на заболени кај сите возрасни групи, освен кај возрасната група  до 9 години, каде е забележан раст од 2 %. Регистрирани се и 49 реинфекции.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,042FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles