14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Србија: По 300 000 динари за новородено дете

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска на прес-конференција во Претседателството изјави дека државата воведува нови демографски мерки. „Со оглед на фактот дека полека исчезнуваме како народ, мора да размислиме како да го решиме овој проблем. „Без разлика што е донесен буџетот, од 1 јануари веднаш ќе плаќаме по 300 илјади динари за секое првородено дете, наместо досегашните 100 илјади“, рече Вучиќ, додавајќи дека мерката ќе биде „комбинирана со други мерки.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles