3.6 C
New York
Sunday, December 5, 2021

Buy now

spot_img

Короната испрати дома 8 паралелки-ученици од делчевска деветолетка

Ученици од 8 паралелки од делчевската деветолетка „Ванчо Прке“ , поради короната, настава следат од дома. Пред компјутерите, наместо во училиниците,  се вкупно 128. Од нив 43 се од прво до трето одделение и 85 од четврто до деветто одделение,:

 Во ова училиште позитивни од прво до трето одделение има два ученика, од четврто до деветто одделение таа бројка изнесува седум ученици. Тука влегуваат и пет наставници, од кои двајца се во изолација, поради контакт со заразено лице,изјави Ванчо Новоселски, советник за образование во о. Делчево –

Во втората деветолетка „Св.Климент Охридски” поради контакт со позитивни во изолација се четворица ученици и еден наставник.

Состојбата е стабилна и во гимназијата „М.М.Брицо“:

Делчево е една од општините, каде бројот на позитивни случаи бележи раст.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,044FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles