15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Во се’ се става и манџа без него не бива . Зошто црвениот пипер е неодминлив

Во се’ се става и без него добра манџа не бива. Ова е најкраткиот опис на неодминливиот црвен пипер. Зачин кој стотици години наназад неодоливо го шири мирисот од секое тенџере.

Иако изгледа едноставно, тајни за вистински вкусен црвен пипер  има. Како на пример…

„Треба добро да се испече да се исуше потоа да се меле и се собира во вреќи го пресејуваме и на крај се пакува“ изјавија производителите на црвен пипер

Искусните  домаќинки разлика помеѓу различните видови црвен пипер прават веднаш.

Правиме разлика по бојата и сакаме да има поубав вкус го ставаме во манџа бидејќи е многу слатко…изјавија анкетираните

Како и многу други зачини се смета дека потеклото на овој зачин е  од Мексико, а на еввропскиот континет, црвениот пипер влегол преку  Шпанија и тоа во 16 век.

Во меѓувреме ова се цените на одделни производи што се продаваа попладнево на штипскиот пазар…

Праз 200 ден за сноп од 30 парчиња,Јаболко 30-50ден/кг,Грав 50-70 ден/кг,марула 15 ден. за парче,Зелка 20 ден/кг,Домати 30-40 ден/кг,Компир 25ден/кг,Мушмули 70ден/кг

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles