34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

2000 заболени од Корона починале во последните 4 месеци. 415 од нив биле целосно вакцинирани.

Во период од 06. август па се  до 25. ноември на територија на државата 58.276 граѓанин, се позитивни  на Ковид 19,  а од нив  целосно вакцинирани,  биле  17.896 лица.

Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани е голем, односно  од  468  болнично сместени  пациенти, 91 се целосно вакцинирани.

Поради ова, смртноста кај невакцинираните е драстично поголема, покажува анализата. Во период од 6 август па се  до  25 ноември  на територија на државата починале 1.986 пациенти со Ковид 19, 1.571 пациенти од починатите, ,  не  биле вакцнирани а  415  починале и покрај  примените вакцини а  пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање , стои во Анализата на Министерството за здравство.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles