22.8 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Земјоделците да бидат спокојни. За наредната 2022 год. Министертвото за земјоделие за субвенции и поддршка предвидува 100 милиони евра.

Земјоделците да бидат спокојни бидејќи за наредната 2022 година Министертвто за земјоделие предвидува субвенции за нив од 100 милиони евра.

Ова го предвидува новиот буџет за земјоделие со што значително ќе се подобрат условите за раст во земјоделството и агротехничките услови.

Освен ова во наредната 2022 година е предвиден и нов фонд за т.н Зелен развој кој ќе придонесе за покачување на стандардот на земјоделците најави Димковски

Според Димковски позитивен исход има и од извозот и увозот на земјоделски производи каде годишно во тој дел дефицитеот е од 150 до 200 милиони евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles