30.2 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Состојбата со короната стабилна. Нема нови мерки за заштита

Комисијата за заразни болести дернеска не препорача нови рестриктивни или заштитни мерки против корона висрусот, зашто анализите покажале дека состојбата е стабилна и потреба од рестикции нема. Нови мерки нема ниту во делот на заштита од новио омикрон сој на корона висрусот , кој веќе се појави во неколку европски држави:

„Сметам дека некаква рестрикција во однос на затворање на граници, во однос на карантин за патници кои доаѓаат од одредени земји нема да даде ефект поради тоа што очигледно е дека е детектиран и во некои европски земји и до сега видовме дека кога ќе се појави нов сој едноставно не може да се спречи да остане ограничен во една територија“ изјави Венко Филипче, мин. за здравство

На наредната владина седница ќе се одлучува за наградите за матичните лекари. Предлогот е секој матичен лекар да добие по 30 денари од пациент, доколку 70 % од запичаните пациенти се вакцинирани.

Што се однесува до училиштата, од Министерстото з аобразование исто така информираа за стабилна состојба:

-Се следи ситуацијата и таа е стаблна во моментов. Но, доколку имаме алармантна ситуација и потреба од носење рестриктивни мерки и во другите сектори, секако дека Министерството за здравство заедно со Министертството за образование и наука ќе разгледува можности за следните сценарија. Но, апелирам дека ситуацијата е стабилна во моментов и дека во највисок интерес на секој ученик е тој да биде во училиште.изјави Мила Царовска, мин. за образование

Доколку сепак,  има алармантна ситуација и потреба од носење рестриктивни мерки ,  Министерството за здравство заедно со Министертството за образование и наука ќе разгледува можности за следни сценарија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles