17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Колку општините се подготвени за снежно изнанадување во зима

Првите предупредувања за снежна опасност и сите последици од неа, јавните претпријатија од Регионот ги добиваат веќе неколку дена. Колку за оваа сезона, тие се подготвени за да не бидат од снегот изненадени во зима:

Ние сме комплетно подготвени еве ова утро имавме врнежи од снег на планината Плачковица каде ЈКП Плачковица со механизацијата излезе на терен и постојано ја следиме ситуацијата изјави Виктор Паунов-градоначалник на Карбинци

Иако подготвеноста секоја година јавните претпријатија ја најавуваат како гаранција за справување со невремето, сепак задолжително секогаш проблеми има. Причина за ова е очајната состојба со соодветен зимски возен парк и механизација:

Ние сме поидговотевни но меѓутоа располагаме со многу стара механизација освен со едно поново возило кое е набавено од пред 2 години“ изјави Игор Ефтимов- директор на ЈП Стипион-Штип

Ова практично значи, дека поголемо невреме задолжително ќе донесе проблеми за сите и оваа година, поради што општините дефинитивно мора да размислуваат за инвестиции . Доколку не можат сами, дали општините не можат заеднички да направат повеќе:

Ние и претходните години постојано и организирано си помогавме помеѓу општините и се надевам доколку дојде повторно до такво нешто се разбира дека и ние и на нас ќе ни биде неопходна помош изјави Звонко Пекевски-градоначалник на Берово.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles