24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Расне сиромаштијата. За една година 8.500 нови социјалци Догодина се очекуваат уште 5.500 нови

Незапирливо годинава раснеше сиромаштијата во Државата.  Корона пандемијата, затворањето на многу работни места и отпуштањето на работници, бројот на социјални случаи за само една години го зголеми за 8.500, покажуваат анализите на Министерството за труд и социјална политика:

„Нови 5.500 семејства се очекува да останат без егзистениција следната година и таква е проекцијата на ова министерство, со оглед на тоа што пандемијата се уште не е завршена, но сите домаќинства кои ќе влезат во социјален ризик ќе бидат згрижени.-Меѓутоа, сакам да нагласам дека системот ќе ги апсорбира. Односно, ќе обезбеди средства за сите семејства кои се во социјален ризик, Инаку, оваа година поради пандемијата во социјален ризик влегле нови 8,5 илјади домаќинства кои биле вклучени во системот на социјална заштита. Заедно со 27.000 семејства од пред пандемијата, оваа година завршува со 35 илјади домаќинства, корисници на гарантираната минимална помош“ изјави Јагода Шахпаска, мин. за труд и социјална политика

Моменталните случувања  и кризата која се уште го тресе стопанството, состојбата од социјален аспект, наредната година дополнително ќе ја влоши:

Од друга страна, Шахпаска тврди дека невработеноста на Државата се намалува и во моментов е на историски најниско ниво од 15,9 %. Како оваа контрадикција ја толкуваат економистите:

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles