34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Западен Балкан: ЕУ подготвува нов пакет поддршка

 Европската комисија очекува кон крајот на декември да бидат одобрени првите проекти од Економскиот и инвестицискиот пакет на ЕУ за Западен Балкан, а тој да биде дел од една милијарда и сто милиони евра годинава од вкупно девет милијарди евра до 2027 година. До крајот на декември треба да биде во сила Фондот за претпристапна помош ИПА III на ЕУ од вкупно девет милијарди евра, одобрен за периодот 2021-2027 година, со кој ќе се финансираат проекти од Економскиот и инвестицискиот пакет, во очекување на дополнителни средства од уште 20 милијарди евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles