17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Министерството за земјоделство догодина најмногу пари ќе троши за обезбедување на вода

Министерството за земјоделство догодина најмногу пари ќе троши за обезбедување на вода  за земјоделските површини. Ова подразбира инестиции во изградба на брани, хидросистеми и подобрување на системите за наводнување,  истакна денес на прес конференција заменик министерот за земјоделство Трајан Димковски.

Дел од овие планови на Министерсвтото се и изградбата на браната Речани кај Кочени, а пари се предвидени и за ХС Злетовица.

Буџетот на Министерството  за земјоделство, планира и 6,14 милијарди денари за проекти кои ќе се финансираат преку Платежната агенција и 24 милиони за развој на планските региони.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles