27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Дождот донесен проблеми на крајниот Исток. Опасност од поплави и одрони на патиштата

Обилните врнежи од дожд, драстично го зголемија водостојот на Брегалница и нејзините притоки во Делчевско и таму опасноста од поплави е голема, поради што од Општината започнаа активности за превенција и заштита.

„ Дистрибуирани и поставени се вреќи со песок по должината на ул „8 Септември“, како и  покрај детското игралиште во близина на реката Брегалница, а подготвена е и значителна количина вреќи со песок за евентуално поставување на други критични точки. Во зависност од ситуацијата на терен и потребата од интервенција со механизација, Општината ќе ангажира и соодветна градежна механизација, информираат од општина Делчево.

Граѓаните од безбедносни причини да избегнуваат движење покрај реките, потоците и каналите со вода, но и да преземат соодветни мерки за заштита на нивниот имот од евентуални поплави.

Опасност од поплави има и во Берово , каде Ратевска Река го преполни коритото. Директорот на Водостопшанство – Берово,  Зоран Аговски потенцира дека се преземат сите неопходни мерки за елиминирање на евентуалните последици.

Проблеми има и на патиштата, а особено на делницата Кочани – Делчево, каде обилните дождови и овој пат се причина за одрони.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles