34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Именувањето на улица во Берово со името на Жан Кофол во Словенија прифатено со голем јавен респект

Именувањето на улица во Берово според починатиот пожарникар Жан Кофол во Словенија е прифатено со големо внимание и респект. Тамошната јавност за големиот гест на Берово беше информирана преку повеќе медиуми.

Основата за идното големо пријателство меѓу двете општини ја потврди и градоначалникот на Нова Горица Клемен Миклевич, а иднетично размислува и беровскиот градоначалник Звонко Пекевски.

Името, на Жан Ккофол во јавноста стана познато со неговото учество во гаснењето на големиот летен пожар во Малешевијата, а подоцна неговата трагична смрт беше причина за искажување на трајна благодарност за потенцирање на неговата хумана нарав.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles