19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Оризопроизводителите од Кочанско бараат од пратениците да ја поддржат владината мерка за интервентна финансиска помош

Членовите на Здружението на оризопроизводители „Бело злато“ од Кочани бараат од пратениците да дадат едногласна поддршка на владината одлука за интервентна финансиска помош од три денари за предаден килограм оризова арпа.

На денешната прес-конференција земјоделците истакнаа дека очекуваат на првата наредна седница на Собранието да даде согласност за дополнителната мерка, со што исплатата на помошта ќе може да почне пред новогодишните празници.

Од Здружението нагласија дека покрај интервентната финансиска помош, редовните субвенции за оризот се зголемени од 25 на 30 илјади денари за хектар, а пораст од 50 на 70 отсто има и кај надоместокот за „зелена нафта“.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles