24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Синдикатот денес повика на масовен протест и поддршка во недела

Сојузот на синдикатите на Македонија денес повика на  масовност и поддршка  на протестот во недела. Велат  дека социјалното ѕвоно удрило силно и тоа мора да ги собере сите  кои на месецот, поради сиромаштија не можат да му го видат крајот.

Основните барања зад кои Синдиатот застана и за кои бара  најголма поддршка досега се следните.

1. Усвојување на измените и дополнувањата на Законот за работни односи со кои недела се прогласува за неработен ден .

2. Измена и дополнување на Законот за минимална плата со кој ќе се спречи минималната плата да изнесува под 60 % од просечната, односно да се зголеми  на најмалку 18.000,00 денари и да се предвиди решение со кое останатите плати ќе го следат растот на минималната.

3. Потпишување на Општ колективен договор за јавен сектор.

4. Потпишување на Општ колективен договор за приватниот сектор.

Протестот, Синдикатот го закажа за в недела 12 декември во Скопје со почеток во 12:12 ч.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles