19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Спасовски:Службена положба – ризик за корупција

Најголемиот ризик за корупција кога станува збор за институциите и натаму се манифестираат преку злоупотреба на службената положба и овластувањето при издавање документи, дозволи, лиценци и решенија, а формите главно се со прифаќање подароци и услуги, поткуп, оддавање класифицирани информации, уништување докази и слично, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Поради ова, неопходно е постоење функционална поврзаност и формирање заедничка база на податоци до кои ќе имаат пристап сите субјекти задолжени за борба против корупцијата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles