17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Црна Гора: ДПС победи, а е најголем губитник

Иако на неделните локални избори освои најмногу советнички мандати во сите три општини, Демократската партија на социјалистите (на претседателот Мило Ѓукановиќ ќе може сама да формира влада само во Петњица. Таа по 16 години ја загуби власта во Мојковац, а во Цетиње ќе треба да преговара за коалиција. ДПС на Ѓукановиќ како формален победник, произлегува дека е и најголемиот губитник на изборите одржани во недела.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles