1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Итна средба во Владата и решавање на проблемите или протетси и блокади, најавуваат производителите на ориз од Кочани

Итна средба во Владата и решавање на проблемите со откупот, цената и субвенциите, бараат производителите на ориз од Кочанско. Тие денес на прес конференција ги истакнаа клучните проблеми за кои барата ургентна државна интервенција.

Според оризопроизводителите, можност за замрзнување на цената на оризот, лошата состојба ќе ја направело уште полоша, па наместижо сега бараните 25 ден за килограм арпа, трошоците немало да ги покријат ниту со 30 ден./кг. Натрупаните проблеми во овој сектор, се причина за се помали колични на произведен ориз и намалување на засеаните површини.

Производителите на Владата и давата рок до почетокот на наредната недела да седне и да разговара со нив, во спротивно најавуваат протести и повеќедневни блокади.

Пред неколку денови, и членовите на Здружението „Бело злато“ излегоа на прес, но  со апел до пратениците,  да ги поддржат владините одлуки и да овозможат брза исплата на дополнителните 3 денари по килограм од Ковид мерките.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles