16 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Србија: Договор за изградба Центар на нуклеарни технологии

Владата на Република Србија и Државната корпорација „Росатом” го потпишаа Општиот рамковен договор за изградба на Центарот за нуклеарни технологии и Договорот за основање заедничко претпријатие кое ќе го реализира овој проект на територијата на Р. Србија. Во пресрет на посетата на премиерката на Србија, Ана Брнабиќ на Москва, договорите ги потпишаа министерот во Владата на Србија и претседателот на Меѓувладиниот комитет за соработка со Русија Ненад Поповиќ и претседателот на Росатом Оверсиз Евгениј Пакерманов, соопштија од кабинетот на министерот за иновација и технолошки развој, Ненад Поповиќ.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles