34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Костени, есенска храна

Мали, крцкави ,вкусни и незаменливи. Тоа се костените, едни од одличјата на есенскиот,  но и зимскиот период. Се консумираат на два начини. Печени или варени. Без разлика на подготовката, во едно нашите соговорници се едногласни. Вкусни и пред се хранливи се добар прилог во есенското и зимско мени. Освен употребата како храна, костените се своевиден лек.

На пазарот можат да се видат на неколку тезги. Одгледувачите велат. Костените се лесни за одгледување.

Во меѓувреме, ова се цените на производите кои се најбарани во текот на попладневните часови.

Праз 200 – 250 ден. за сноп од 30 парчиња, јаболко 30-50ден/кг, Грав 120-150ден/кг, марула 20 ден за парче, Зелка 20 ден за парче, Домат од 30-40 ден/кг, Банана 60ден/кг, Кромид 20-30 ден/кг, Компир 30 ден/кг и Костени 150 – 200 ден/кг

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles