-0.6 C
New York
Wednesday, January 19, 2022

Buy now

spot_img

И со омикрон и без него, нови рестриктивни мерки во Државата ќе нема

И со омикрон и без него, состојбата со корона пандемијата во Македонија е стабилна и нема потреба од воведување на нови рестриктивни мерки, смета министерот за здравство Венко Филипче. Според него, задолжителната вакцинација и мерките за патување и да не се преполнуваат затворените простории се сосем доволни.

Во моментов, кај нас е потврден само еден случај на инфекција со омикрон сојот , кај пациент кој пред неколку денови допатува од Велика Британија. Сепак, тоа е аларм во текот на следната недела, да се направат дополнителни анализи.

Веќе неколку денови, бројот на активни случаи со корона 19 е под 5.000 , што според експертите е добар показател.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,122FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles