14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Спорна документација и неизвесност на 500.00 евра. Ќе има ли легализација на пензионерскиот дом во Штип?

3.000 м квадратни се со спорна документација, а 500.000 евра инвестирани во зградата на новиот пензионерски дом во Штип веќе 7 години се во неизвесност.

Зградата која требаше да биде решение за 120 пензионери за овој период остана нерешлив проблем за двајца градоначалници и два закони за легализација

Озаконувањето на овој објект е важно прашање и за Општина Штип, бидејќи почетокот на градежните работи и подготвувањето на документацијата започнаа одовде.

По 7 години крајна неизвесност сега прилика за легализација има, но инвеститорот,  Здружението на пензионери има пари само за  легализација.

Сепак освен за легализација пари се потребни и за доизградба на објектот кој во моментов е во основна градежна форма односно карабина. Според проценка на инвеститорите за ставање во функција на објектот потребни се уште најмалку 1 милион евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles