17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Кочани остана без договор за снабдување со струја

Од 01 јануари општина Кочани може да се соочи со големи проблеми и енормни сметки за електрична енергија, откако досегашниот снабдувач Соларпром го раскина договорот и Општината остана без договорена цена на струјата.

Општина Кочани е на листата на големи потрошувачи, не постои можност да се врати кај универзалниот снабдувач, а со електрична енергија привремено ќе продолжи да се снабдува како и досега. Максималниот период во кој може да набавува струја од досегашниот снабдувач е 90 дена, при што треба во овој рок повторно да објави оглас за склучување нов договор за јавна набавка“, велат од Општината.

Доколку постапката за склучување на нов договор не успее, освен општината , без договорна цена на струјата остануваат и неколку општински институции. Ситуацијата најсеризоно може да се одрази на ЈКП „Водовод“, каде  струјата зазема огромна ставка во трошоците за преработка и дистрибуција на вода

За сериозни последици да се избегнат, Советот на Општина Кочани ќе испрати препорака до Владата превентивно да планира финансиски средства во буџетот за набавка на електрична енергија, како и да предвиди мерки за заштита и субвенционирање на трошоците за електрична енергија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,788FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles