19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

За земјоделието 2021 ќе се памети како година со највисоки исплати, тврди заменик министерот Трајан Димковски .

За земјоделието 2021  ќе се памети како година со највисоки исплати, тврди заменик министерот Трајан Димковски. Вкупно 203,5 милиони евра, инвестирани се директно во земјоделскиот сектор, по разни основи.

Реализацијата на буџетот на Платежната агенција е 99 %, а само преку ИПАРД 2 склучивме 507 договори со вкупна побарана сума од 16 милиони евра.

Во делот на активностите на Агенцијата за храна и ветеринарство, годинава спроведени се 43.900 контроли, изречени се 6.290 мерки.

На денешната прес конференција, сите институции од земјоделскиот сектор најавија дека и во 2022 година, ќе продолжат со реализација на мерките и политиките за континуиран развој.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles