7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Јовески: На државата и фалат обвинители

Постои опасност основни јавни обвинителства да останат без јавни обвинители, како што се обвинителствата во Свети Николе и во Делчево, предупреди јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески кој денеска ја одржа традиционалната предновогодишна средба со шефовите на јавните обвинителства во државата.

Имајќи ја предвид старосната структура во обвинителството, следната година во пензија треба да заминат околу 20 обвинители, во 2023 година уште петмина. Нивното место, според сегашната динамика ќе може да се пополни дури за две години. Постои опасност основни јавни обвинителства да останат без јавни обвинители“, истакна Јовески.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles