27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Единствено во Државата Пехчево е корона слободна територија

Пехчево е единствената корона слободна територија во државата, без ниту еден активен случај на инфекција со Ковед 19, покажува денешниот извештај на Институтот за јавно здравје.

Во останатите општини од регионот , бројот на активни случаи исто така е намален и изнесува 241.  Од кои најмногу 85 во Штип и 53 во Кочани.

Денес се регистрирани 12 нови случаи и тоа 6 во Штип и по три во Кочани и Делчево. 16 лица, пак, се водат како оздравени, додека едно на возраст од 74 години од Штип, почина.

Намалениот број на активни случаи, придонесе за намалување на бројот на пациенти во Клиничката болница во Штип:

На Инфективното одделение има 20 пациенти. Од нив 12 се на кислородна поддршка“, информираат од Болницата.

Во Кочанската болница, нема ниту еден пациент поради што тамошното ковид одделение е затворено.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles