34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Балкан: Синдикатот бара поголем минималец

Просечната плата во Бугарија има раст меѓу 12% и 14%, што значи повеќе или помалку ист раст на сите приходи. Официјалната инфлација е под 8%, објавена од НСИ, но за малата кошничка – она што луѓето го купуваат секој ден, таа е најмалку 15%, што значи дека тоа е потребниот раст на приходите од јануари,  велат од Синдикатот. Минималната плата треба да биде 750 лева и сите приходи треба да одат во овој раст. објаснуваат од асоцијацијата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles