30.2 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Денес е Коледе, утре – Бадник, ден пред раѓањето на Богомладенецот

Со денешното коедарско празнување, започнуваат деновите посветени на подготовките за најголемиот христијански празник – Божик.  Денешните коледарски колачиња и адети, се првите во низата обичаи кои православните  со векови ги негуваат пред Божик.

Веќе утре , сите ќе седнат околу традиционалната бадникова трпеза  во очекување на рождеството на Богомладенецот. Бадниковата трпеза е посна зашто се уште во тек е големиот божиќен пост и таа се подготвува со стравопочит и голема љубов.

Денес, ден пред Бадник сите се подготвуваат и ги завршуваат последните пазарења за утрешниот ден.

Со Бадник завршуваат деновите на пост и м молоитва, а верниците со радост ја очекуваат радосната вест за раѓањето на Спасителот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles