30.1 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Ковид изолацијата ќе се намалува на 7 дена

Изолацијата за асимптоматските случаи на ковид-19 наскоро ќе се намали од 10 на 7 дена, информира „Слободен печат“ повикувајќи се на свои извори во Комисијата за заштита на населението од заразни болести, како и од Министерството за здравство.

Деновиве ќе биде свикан состанок на Комисијата со дневен ред намалување на времетраењето на изолацијата.  Неофицијално, на два претходни состаноци е постигната согласност за  намалување на времето на изолацијата за асимптоматските случаи, меѓутоа, не од 10 на 5 туку од 10 на 7 дена. Според сегашните протоколи за изолација, оние кои се позитивни на коронавирусот, а се асимптоматски, во изолација остануваат 10 дена, додека позитивните со симптоми 20 дена.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles