34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Месецов оглас за субвенционирана струја

Во текот на овој месец, Владата ќе го распише огласот за домаќинства со ниски приходи да добиваат намалени сметки за струја од 600 до 800 денари. За оваа намена од буџетот на Владата се обезбедени 60 милиони денари, односно помош ќе има за над 7.500 семејства.

Согласно програмата, финансиска поддршка ќе се доделува на лица ако нивните редовни месечни примања не го надминуваат нето приходот и тоа: за самец до 15.194 денари; за домаќинство со два члена до 18.000 денари;  за домаќинство со три члена до 21.000 денари;  за домаќинство со четири члена до 25.000 денари и  за домаќинство со пет или повеќе члена до 30.000 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles