34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Царски рез кај мачки

Царски рез кај мачки е зафат кој се врши при преносување на мачињата и е деликатна хируршка интервенција. Сопствениците на мачки треба да внимаваат на деновите и своите мачки навремено да ги однесат на ветеринар.

Бројот на царски резови што може да има мачка варира, зависи од здравствената состојба или од начинот на изведување на операцијата. Во многу случаи за време на интервенцијата, се спроведува овариектомија или кастрација за да се избегнат ризиците што ги подразбира наведената операција.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles