27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Малку снег многу проблеми на патиштата во државата. Сообраќајка го блокира автопатот Штип – Миладиновци

Сообраќајна несреќа го блокираше сообраќајот на автопатот Штип – Миладиновци. Колони со возила, со часови беа заглавени на автопатот.

Поради сообраќајна незгода кај Коњари, сообраќајот на патниот правец Миладиновци – Штип е во прекин за сите видови на возила“, информираат од АМСМ.

Најверојатна прилина за несречата е снегот на коловозот, зашто возачи кои впо раните попладневни часови се затекнаа на овој автопат, реагирата на неисчистениот автопат и лошите услови  за возење:

Ако ептен мора да тргате накај Скопје ставајте ланци, оти ќе заглавете. Овој хорор досега не сум го видела. Сообраќајки на секој чекор. Ако не мора, не трчајте на пат“, се дел од коментарите на социјалните мрежи.

Идентични проблеми има и на автопатот  Велес – Скопје. Снегот почна да врне во текот на денот и за кратко време направи покривка од неколку сентиметри која беше доволна за проблеми на патиштата.

За разлика од патиштата кон Скопје, во источниот дел на државата, засега сериозни  проблеми и застои нема. Врнежи од снег се најавуваат и за утрешниот ден.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles