34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Над 70 % од ковид позитивните во Штип се на возраст помеѓу 20 и 35 години

Пациенти со симптоми на ковид ги наполнија амбулантите во Штип, а дневно се прават околу 40 нови тестови. Помеѓу позитивните, од вкупно 176 активни случаи, над 70 %  се на возраст од 20 до 35 години.

Согласно анкетите, вирусот се раширил за време на новогодишните празници, кога младите се групирале во затворен простор“, информираат од Центарот за јавно здравје во Штип.

Во штипскиот Ковид центар хоспитализирани се 25 пациенти, а во изминатите 24 часа имале пет нови приеми. На кислородна поддршка се вкупно 17 пациенти, а во дневната амбуланта имале 40 прегледи. На инфективното одделение има 25 слободни болнички кревети.

Во текот на денешниот ден, се откриени нови 813 случаи на Ковид 19, од кои 34 се во општините од источниот регион.

11 во Штип, 6 во Кочани. 5 во Виница, по 4 во Делчево и пехчево, 3 во берово и 1 во Свети Николе. Вкуно во регионот има 407 акривни случаи.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles