1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Формирањето и опстанокот на Владата зависи од малите партии, порача лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов

На неколку денови пред официјалното објаввување на составот на новата Влада, лидерот на Демократски сојуз, инаку коалиционен партнер во власта, порача дека формирањето и опстанокт на Владата зависи од малите партии.

Според Трајанов, крајно време е да се закаже пленарна седница на која на Дневен ред ќе се стави барањето за една изборна единица.

Инаку, непишано правило е дека измените на Изборниот законик од ваков тип се носат со консензус помеѓу сите партии, нешто што засега во врска со овој предлог, не е случај.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles