30.1 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Во тек е уништувањето на свињи во критичните зони во Делчевско. Сопствениците ќе добијат отштета од Државата

Во тек е уништување на свињи во критичната зона која опфаќа радиус од три километри од фармите каде се појави африканската свинска чума. Процесот на депопулација, лично го контролираше директорот на АХВ Никола Бабовски кој најави оштета за фармерите чии свињи ќе бидат уништени.

Во целиот процес на заштита од понатамошно ширење на болеста е вклучена и општина Делчево.

Поради појавата на свинската чума, Црна Гора најави дека ќе забрани увоз на свинско месо од Македонија, поради што е исклучително важно, крајот на ширењето на болеста што побргу да се стави.

Афринаксната свинска чума за првпат беше потврдена во две фарми во село Драмче кај 14 животни.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles